Bieżące wydarzenia w naszej parafii. 

 

2017-07-02

PIELGRZYMKA do MARIAZELL

16 – 19 VIII 2017

Mariazell to pięknie położone na wysokości 860 m n.p.m., pośród otaczających je Alp, narodowe sanktuarium maryjne Austrii, Czech i Węgier z cudownym, wyrzeźbionym w lipowym drzewie, wizerunkiem Maryi trzymającej na kolanach Dzieciątko  Jezus. 
Historia sanktuarium ma swój początek w 1157 r. Wówczas, jak głosi legenda, z benedyktyńskiego klasztoru św. Lamberta, położonego pośrodku Alp, wyruszył mnich Magnus, aby krzewić wiarę i założyć nowy klasztor. Mnich ów, niosący ze sobą tylko niewielką figurkę Maryi z Dzieciątkiem wyrzeźbioną w lipowym drzewie, został napadnięty przez zbójców. Gdy próbował uciekać, drogę zatarasował mu wielki odłam skalny. Mnichowi nie pozostało nic innego, jak tylko żarliwie się modlić do Matki Bożej. Skała niespodziewanie za jego plecami pękła, ukazując szczelinę, którą mógł uciec przed zbójcami. W miejscu cudu mnich postanowił - w dowód wdzięczności dla Maryi - wybudować malutką kapliczkę. Ponieważ miejsce to swoim wyglądem przypominało zakonną celę, nazwano je Mariazell, czyli celą Maryi. 
 Do rozsławienia tego miejsca przyczynił się jednak dopiero Ludwik I Węgierski (ojciec św. Jadwigi, królowej Polski), który po zwycięstwie nad Turkami w 1360 r. odbył dziękczynną pielgrzymkę do Mariazell i swoimi darami przyczynił się do rozbudowy sanktuarium.  Z biegiem lat, mimo braku objawień i cudów, Mariazell zyskiwało na znaczeniu jako centrum wielu pielgrzymek.  Matka Boża zyskała tytuł Wielkiej Matki Austrii i krajów niemieckojęzycznych, Matki Ludów Słowiańskich oraz Pani Węgier. 
Sama bazylika zachwyca swoją architekturą i wystrojem wnętrza.

Po drodze odwiedzimy: OLOMOUC, WELEHRAD,

WIEDEŃ ze wzgórzem  KAHLENBERG i MARIANKĘ

Koszt około 700 zł.

Przejazd autokarem

Zapisy do 23 lipca2017 r.

ZAPRASZAMY…

 

2017-06-12

Pierwsza Komunia Święta 

14.05.2017

    

 

 

2017-05-27

2017-04-15

WIELKANOCNE 2017

Kochani Parafianie i mili Goście

W tę świętą i błogosławioną noc, która jako jedyna była światkiem przejścia Pana Jezusa ze śmierci do życia; zmartwychwstania – wywyższajmy Jezusa w naszym życiu, oddajmy Mu pokłon i przyjmijmy ten powiew Ducha, który usuwa lęk z naszych chrześcijańskich serc.

Pragniemy Wam życzyć doświadczenia  mocy Zmartwychwstałego Pana. On bowiem naprawdę żyje i my – podobnie jak pierwsi uczniowie – możemy Go w Kościele spotykać w modlitwie, w sakramentach i w słowie Bożym. Niech z tych spotkań rodzi się pragnienie świadczenia o Zmartwychwstałym wobec każdego napotkanego człowieka: „Idźcie i głoście”.   Życzymy też wiele pogody ducha, wzajemnej miłości w rodzinach, prawdziwego odpoczynku, zdrowia oraz wszelkiej doczesnej pomyślności. Na radosny czas świętowania i na trudy codziennego życia z serca Wszystkim błogosławimy! 

                                                                                       Wasi duszpasterze

 

 

Kilka słów o świętowaniu Zmartwychwstania Pańskiego i Rezurekcji w naszym kościele.

 

Moi Kochani,  przed nam  Wielka Sobota i Wielkanoc. To ona - Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijaństwa. Świętując Boże Narodzenie, przychodząc na Pasterkę o północy radujemy się ze zstąpienia Słowa Bożego na Ziemię, jednak to świętując Wielkanoc płaczemy nad śmiercią Słowa-Syna Bożego w znaczeniu ludzkim i przeżywamy zmartwychwstanie i wybawienie dusz, które są bezpośrednimi celami całego tego Boskiego planu zbawienia.

 

W tradycji polskiej przyjęło się,( od końca XVIII w.) że najważniejszą mszą, w najważniejszym święcie; jest Rezurekcja zaczynająca  się rano, bladym świtem. W całym  Kościele katolickim to msza święta Wigilii Paschalnej jest najważniejszym ze wszystkich punktów kalendarza liturgicznego. Nie jest to msza w Wielką Sobotę, lecz już pierwsza msza Niedzieli Wielkanocnej, już pierwsza msza po zmartwychwstaniu. Tak też nie odprawia się mszy ani w Wielki Piątek, ani w Wielką Sobotę, msza Wigilii jest już bowiem mszą Niedzieli Zmartwychwstania, choć data zdaje się mówić co innego.

 

Rozwiązaniem tego dylematu jest kalendarz Żydów. Wiemy, że Pan Jezus leżał w grobie 3 dni. Z czystej matematyki wychodzi jednak, że leżał w grobie jeden dzień i kilka, może kilkanaście godzin. Zmarł w piątek popołudniu. W niedzielę o świcie już Go w grobie nie było. Czysty rachunek: Jezus nie żył przez dzień do półtora. Skąd więc trzy? Należy sobie przypomnieć, że Żydzi północy nie uważali za linię graniczną kolejnych dób. Nowy dzień zaczynał się ze zmrokiem, wówczas też kończył się poprzedni. Otóż Jezus zmarł i został pochowany w ostatnich godzinach przed piątkowym zachodem słońca. Grzebano Go w pośpiechu, żeby zdążyć przed szabatem (sobotą), w którą dodatkowo wypadała Pascha (najważniejsze żydowskie święto). Tak więc Jezus leżał w grobie w piątek. Potem była sobota, szabat i Pascha, aż słońce nie zaszło ponownie. Kobiety z wonnościami zbliżyły się do grobu w niedzielę około świtania, ale Jezusa już tam nie było. Zmartwychwstał więc w nocy – a cała noc to była już niedziela, jak stanowi żydowski sposób liczenia czasu. Tak więc Jezus leżał w grobie również w sobotę (całą) i w niedzielę (kawałek). A więc: trzy dni leżał w grobie.

 

 Stąd też, bez wyjątku w tej kwestii, msza święta w Wigilię Paschalną (a więc po Wielkiej Sobocie) jest już mszą Zmartwychwstania. Musi się jedynie zaczynać po zmierzchu, bo według tradycji żydowskiej po zmierzchu jest już niedziela, a Pan Jezus zmartwychwstał po zmierzchu, acz przed świtem, a o której – tego nie wiemy.( z tego powodu, każda wieczorna sobotnia msza św., jest już niedzielną mszą)

 

Msza święta Wigilii Paschalnej jest więc najważniejszym momentem całego roku liturgicznego – odbywa się około momentu faktycznego powstania Pana z grobu tych kilka tysięcy lat wcześniej. Dlatego też normy liturgiczne zachęcają do tak przeżywanej Wigilii Paschalnej.

 

Same Rezurekcje odprawiane rano nie są jednak celebrowane bezpodstawnie. Msza święta o świcie związana jest z momentem, w którym kobiety przyszły do grobu i nie zastały tam Jezusa. Nie jest to więc tradycja, którą należy za wszelką cenę wytępić i odrzucić, chcemy mieć wobec niej szacunek.  Należy jednak mieć na uwadze fakt, że to nie jest pierwsza, lecz już druga msza Niedzieli Zmartwychwstania. Że po Wigilii nie wsadzamy Jezusa do grobu jeszcze na kilka godzin i że nie wyciągamy Go procesyjnie jeszcze raz. Że Alleluja uroczyście już rozbrzmiało.  Prawdziwa Rezurekcja, czyli Zmartwychwstanie, odbywa się w nocy.

 

 Kochani chciejmy okazać zaufanie wielowiekowej Tradycji Kościoła i z radością przeżyjmy jutrzejszą Liturgię Wielkiej Nocy i procesję rezurekcyjną. Przynieśmy ze sobą świece i z miłością idźmy na spotkanie Pana Zmartwychwstałego.

 

 Choć wiem: są też tacy, których to specjalnie nie obchodzi, którzy uważają, że najważniejszym momentem w roku liturgicznym jest święconka.

 

A to będzie się odbywać od godziny 10 do 13, co pół godziny oraz o godz.14 i 15.

 

Wieczorna Liturgia Wielkiej Nocy rozpocznie się o godz. 19.00.

 

2017-03-25  

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2017

26 – 27 III 2017 r.

PARAFIA ŚW. JÓZEFA NA ZŁOTYCH ŁANACH

 

                        NIEDZIELA, 26 III 2017 r.

                        godz. 7.30 – Msza św. z nauką ogólną.

                        godz. 8.30 – Msza św. z nauką ogólną.

                        godz. 10.00 – Msza św. z nauką dla dzieci.

godz. 11.30 – Msza św. z nauką ogólną.

godz. 17.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

godz.18.00 – Msza św. z kazaniem dla młodzieży.

Po Mszy św. spotkanie z osobami żyjącymi samotnie.

 

PONIEDZIAŁEK, 27 III 2017.

godz. 7.30 – Spowiedź św.

godz. 8.00 – Msza św. z kazaniem. 

godz. 9.00 –  Spotkanie i nauka  dla  młodzieży gimnazjalnej.

godz. 10.00 – nauka dla dzieci szkoły podstawowej z klas IV – VI.

godz. 11.00 – nauka dla dzieci szkoły podstawowej z klas I – III.

godz.17.00–Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi wielkopostnej.                                              

godz. 18.00 – Msza św. z kazaniem.

godz. 19. 00 – Konferencja stanowa dla kobiet.

 

 

 

WTOREK, 28 III 2017.

godz. 7.30 – Spowiedź św.

godz. 8.00 – Msza św. z kazaniem.

godz. 9.00 – spotkanie z młodzieżą gimnazjalną.

godz. 10.00 – nauka dla dzieci z klas IV – VI.

godz.11.00 – nauka dla dzieci z klas I - III. 

godz.17.00–Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi wielkopostnej.    

godz. 18.00  - Msza św. z kazaniem.

godz. 19. 00 – Konferencja stanowa dla mężczyzn.

 

ŚRODA, 29 III 2017.

godz. 7.00 – Okazja do spowiedzi św.

godz. 8.00 – Msza św. z kazaniem.

godz. 9.00 – Spowiedź św.  i Msza św. dla młodzieży gimnazjalnej.

godz. 10. 00 – Spowiedź św. dla dzieci z klas IV –VI.

godz. 11.00 – Msza  św. dla dzieci Szkoły Podstawowej.

godz. 15.00 –  Wielkopostna Spowiedź św. do godz. 18.00.

godz. 17.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

godz. 18.00 – Msza św. z kazaniem na zakończenie rekolekcji  i  akt  zwierzenia parafii św. Józefowi.

 

ZAPRASZAMY  WSZYSTKICH SPRAGNIONYCH  „ WODY ŻYWEJ”

                                                                                                        ks. Jacek Krzemień

2017-03-05

 

*POMOC ŻYWNOŚCIOWA DLA POTRZEBUJĄCYCH*  

Nasza parafia przystąpiła do Programu Pomocy Żywnościowej;  prowadzonej przez agendy Unii  Europejskiej i Caritas naszej diecezji. 

Osoby, które chciałyby skorzystać z tej pomocy powinny udać się do MOPS-u, aby uzyskać potwierdzenie o dochodach. Niestety jest to wymóg Unii.Dochód osób samotnie gospodarujących nie powinien przekraczać  1268 zł. Zaś dla osób żyjących w rodzinie  1028 zł. Deklaracje będą przyjmowane w bibliotece parafialnej w najbliższą  niedzielę;po Mszy św. o godz. 8.30 do 11.30. 

Wszystkich uprawnionych z korzystania z tej pomocy, zarówno naszych parafian, jak i osób z poza parafii serdecznie zapraszamy.

 Więcej informacji znajduje się pod linkiem lub w załączonym pliku.

"Program Pomocy Żywnościowej"

Wersja do wydruku

 

2017-01-01